Встановлення факту проживання однією сім’єю двох чоловіків

Встановлення факту проживання однією сім’єю двох чоловіків

Чи можливо у судовому порядку встановити факт проживання однією сім’єю двох чоловіків, при тому, що вони не є родичами між собою? Так, можливо. Як? Читайте далі!

У ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України (надалі — СК) визначено, що  сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
Сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства (ч. 4 ст. 3 СК).
Отже, критерієм союзу двох чоловіків, як сім’ї є одночасна наявність трьох обставин: 1) спільне проживання; 2) пов’язаність спільним побутом; 3) наявність взаємних прав та обов’язків. Разом з цим, такий союз двох чоловіків не повинен суперечити моральним засадам суспільства.
Встановлення факту проживання однією сім’єю, як правило, може знадобитись у спадкових правовідносинах, а саме у випадку необхідності визнання особи спадкоємцем четвертої черги, якою може бути особа,  яка проживала зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини.
При цьому, у даному випадку, факт проживання однією сім’єю двох чоловіків може бути встановлений навіть у випадку, якщо один з них (або навіть кожен з них) перебуває у зареєстрованому шлюбі.
Так, у п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» зазначено, що  до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке  право  можуть  мати  також  інші  особи,  якщо  вони спільно проживали зі спадкодавцем,  були пов’язані спільним побутом,  мали взаємні  права та обов’язки,  зокрема,  вітчим,  мачуха,  пасинки, падчерки,  інші особи,  які взяли до себе дитину як члена  сім’ї, тощо. До числа спадкоємців четвертої черги не входить особа, яка хоча і  проживала  спільно  зі  спадкодавцем,  але  перебувала  у зареєстрованому шлюбі з іншою  особою.
Разом з цим,  у абз. 9 п. 5.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013  № 24-753/0/4-13 роз’яснено, що зазначене положення поширюється щодо осіб — чоловіка або жінки, які проживають у фактичних шлюбних відносинах, але перебувають в іншому зареєстрованому шлюбі; проте не поширюється щодо інших осіб, які перебувають у зареєстрованому шлюбі з іншою особою, але проживали однією сім’єю зі спадкодавцем на інших засадах, ніж фактичні шлюбні відносини.
Факт проживання двох чоловіків однією сім’єю може бути встановлений судом за заявою, поданою в порядку передбаченому главою 6 розділу 4 Цивільного процесуального кодексу України, за наявності обставин, необхідних для такого встановлення.

Добавить комментарий